Upišite nekoliko riječi da pronađete sadržaj eg:
fuse,arrestor,00110115 technical...
Nedavne pretrage
Tehnička podrška
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Određivanje selektivnosti pomoću softverskog alata ETIsON

Kako da odredimo najbolju selektivnost između zaštitnih uređaja? Primer iz poslovno-industrijskog okruženja

Aleš Semolič
Inženjer tehničke podrške prodaje


Pogledajmo primer iz poslovno-industrijskog okruženja

Na ulazu imamo definisan F1 zaštitni uređaj. U našem slučaju želimo da definišemo ostatak uređaja za zaštitu F2 i F3 tako da maksimalna snaga veze bude dostupna na početnoj tački F3 i da imamo potpunu selektivnost grane od F1 do F3.

Određivanje potpune selektivnosti bez upotrebe pravih alata prilično je izazovan zadatak u fazi projektovanja, a kasnije i u električnoj instalaciji u složenijem industrijskom okruženju.


Zato smo u ETI-ju razvili softverski alat ETIsON koji Vam može brzo i pouzdano odrediti delimičnu ili potpuna selektivnost između vaših sigurnosnih uređaja.
 
Šta je selektivnost u električnim krugovima? kada ćemo ga dostići?
Obično je nekoliko uređaja za zaštitu od prekomernog struje serijski povezano između izvora napajanja i zaštite od opterećenja (potrošača), koji moraju raditi selektivno. Selektivnost je osigurana kada, u slučaju kvara, sigurnosni element isključuje samo dio instalacije na kojem se kvar dogodio. Ostali delovi ostaju pod naponom.
Teoretski, selektivnost osiguravanja sekvencijalno spojenih sigurnosnih karakteristika znači da se sklopne karakteristike - krive nikada ne presijecaju ili dodiruju. Tolerancija krivina se takođe mora uzeti u obzir.
Značajka veće sigurnosti je bliža izvoru napajanja, dok sigurnosni element bliže opterećenju ima niži (I-t) značajku.
Za brzu procenu selektivnosti koristi se upoređivanje (I-t) karakteristika, dok se za tačnije određivanje selektivnosti moraju upoređivati topljivi Joule integrali (I2t) sigurnosnih elemenata. Naročito u vremenima kraćim od 100 ms, poređenje topljenja joule integrala je jedini pravi način.

Selektivnost može biti delimična ili potpuna. Potpuna selektivnost je zagarantovana kada se postigne selektivnost u struji preopterećenja i kratkog spoja.

Rešenje: Primer iz poslovno-industrijskog okruženja.
1. Kutija sa osiguračima NH3 gG 630A 500V
2. Kompaktni prekidači niskog napona (MCCB) EB2 630 /… LE 630A
    brojčanik: LT = 0.63, KARAKT. = 5
3. Kutija sa osiguračima NH00 gG 160A 500V
 
ETIsON softverski alat u aplikaciji



U ETIsON-u smo uveli sigurnosni element F1 u korisnički interfejs. Zatim smo pronašli najoptimalnije elemente zaštite F2 i F3 od početnih zahteva, uzimajući u obzir potpunu selektivnost.

Kao što vidite na gornjoj slici, sve tri sigurnosne karakteristike su pravilno odabrane. Karakteristične krivulje I-t se ne seku do 30 kA. Osigurana je potpuna selektivnost u opsegu od 0 do 30 kA, uzimajući u obzir zadovoljavajuću toleranciju krivulje. Naravno, ako pogledamo čitav raspon od 30 kA nadalje, možemo govoriti o delomičnoj selektivnosti sigurnosnog elementa F1 u odnosu na F2.

Za srednji zaštitni element F2 korišćen je kompaktni prekidač MCCB ETIBREAK. Program ETIsON postavlja optimalnu zaštitu od preopterećenja - termički (0,63 In) i magnetni deo kratkog spoja (karakteristika k).
(LT = 0,63, CHARACT. = 5).

U praksi, ETIBREAK rotira dva potenciometra radi podešavanja željene optimalne karakteristike u termičkim i magnetnim delovima.

Podešavanje termičkog i magnetnog dela uređaja


Takođe možete da vidite selektivnost pomoću ETIsON-a na našem Youtube kanalu:

 

 
                                
 

 

 
 
 
Vaša korpa je prazna.
/images/video/NY2025/Greetings_sr-YU.pngsr-YU