Određivanje selektivnosti pomoću softverskog alata ETIsON
Kako da odredimo najbolju selektivnost između zaštitnih uređaja? Primer iz poslovno-industrijskog okruženja
Aleš Semolič Inženjer tehničke podrške prodaje |
Pogledajmo primer iz poslovno-industrijskog okruženja
Na ulazu imamo definisan F1 zaštitni uređaj. U našem slučaju želimo da definišemo ostatak uređaja za zaštitu F2 i F3 tako da maksimalna snaga veze bude dostupna na početnoj tački F3 i da imamo potpunu selektivnost grane od F1 do F3. |
Određivanje potpune selektivnosti bez upotrebe pravih alata prilično je izazovan zadatak u fazi projektovanja, a kasnije i u električnoj instalaciji u složenijem industrijskom okruženju.
Zato smo u ETI-ju razvili softverski alat ETIsON koji Vam može brzo i pouzdano odrediti delimičnu ili potpuna selektivnost između vaših sigurnosnih uređaja.
Šta je selektivnost u električnim krugovima? kada ćemo ga dostići?
Teoretski, selektivnost osiguravanja sekvencijalno spojenih sigurnosnih karakteristika znači da se sklopne karakteristike - krive nikada ne presijecaju ili dodiruju. Tolerancija krivina se takođe mora uzeti u obzir.
Značajka veće sigurnosti je bliža izvoru napajanja, dok sigurnosni element bliže opterećenju ima niži (I-t) značajku.
Za brzu procenu selektivnosti koristi se upoređivanje (I-t) karakteristika, dok se za tačnije određivanje selektivnosti moraju upoređivati topljivi Joule integrali (I2t) sigurnosnih elemenata. Naročito u vremenima kraćim od 100 ms, poređenje topljenja joule integrala je jedini pravi način.
Selektivnost može biti delimična ili potpuna. Potpuna selektivnost je zagarantovana kada se postigne selektivnost u struji preopterećenja i kratkog spoja.
Rešenje: Primer iz poslovno-industrijskog okruženja.
1. Kutija sa osiguračima NH3 gG 630A 500V
2. Kompaktni prekidači niskog napona (MCCB) EB2 630 /… LE 630A
brojčanik: LT = 0.63, KARAKT. = 5
3. Kutija sa osiguračima NH00 gG 160A 500V
ETIsON softverski alat u aplikaciji
U ETIsON-u smo uveli sigurnosni element F1 u korisnički interfejs. Zatim smo pronašli najoptimalnije elemente zaštite F2 i F3 od početnih zahteva, uzimajući u obzir potpunu selektivnost.
Kao što vidite na gornjoj slici, sve tri sigurnosne karakteristike su pravilno odabrane. Karakteristične krivulje I-t se ne seku do 30 kA. Osigurana je potpuna selektivnost u opsegu od 0 do 30 kA, uzimajući u obzir zadovoljavajuću toleranciju krivulje. Naravno, ako pogledamo čitav raspon od 30 kA nadalje, možemo govoriti o delomičnoj selektivnosti sigurnosnog elementa F1 u odnosu na F2.
Za srednji zaštitni element F2 korišćen je kompaktni prekidač MCCB ETIBREAK. Program ETIsON postavlja optimalnu zaštitu od preopterećenja - termički (0,63 In) i magnetni deo kratkog spoja (karakteristika k).
(LT = 0,63, CHARACT. = 5).
U praksi, ETIBREAK rotira dva potenciometra radi podešavanja željene optimalne karakteristike u termičkim i magnetnim delovima.
Podešavanje termičkog i magnetnog dela uređaja |
Takođe možete da vidite selektivnost pomoću ETIsON-a na našem Youtube kanalu: